2024

MESIAC FOTOGRAFIE

34. MESIAC FOTOGRAFIE 

4. – 30. NOVEMBRA 2024

OTVÁRACÍ TÝŽDEŇ

4. – 10. NOVEMBRA 2024

ČO JE MESIAC FOTOGRAFIE?

Festival Mesiac fotografie (založený v roku 1991) je najdlhším domácim a medzinárodne známym festivalom na Slovensku. V rámci programu sa vždy usilujeme prezentovať projekty, ktoré sú aj odpoveďou na aktuálne dianie vo svete A ZÁROVEŇ svedčia aj o autonómnych hodnotách fotografickej tvorby. dbáme PRI TOM na podnecovanie dialógu rôznych kultúr a uhlov pohľadu na to, čo je kľúčové pre súčasné umenie i spoločnosť. Budúcnosť Európy aj sveta obklopuje neistota, preto nádeje na pokojný a harmonický zajtrajšok neboli nikdy silnejšie. Posledných pár rokov bolo určite znepokojujúcich a zmenilo náš život i spoločnosť. Fotografia ako súčasť kultúry a umenia nám umožňuje predstaviť a zdieľať hodnoty, rozmanité vízie a prierezy pohľadov na rozličné témy z rôznych perspektív.

ČO PRINESIE 34. ROČNÍK?

O SVETOVOM PRÍRODNOM DEDIČSTVE MUSÍME HOVORIŤ NEUSTÁLE, MOŽNO VIAC NEŽ O KULTÚRNOM DEDIČSTVE. BEZ UCHOVANIA PRVÉHO NEMÔŽE BYŤ DRUHÉ. PRETO SME ZA CENTRÁLNU TÉMU 34. ROČNÍKA MESIACA FOTOGRAFIE ZVOLILI TÉMU OCHRANY BIODIVERZITY, PODPORU VÄČŠEJ CITLIVOSTI VOČI DÔSLEDKOM KLIMATICKEJ ZMENY. SKLADBU TOHTO PROGRAMOVÉHO BLOKU SME POSTAVILI NIELEN NA APOKALYPTICKÝCH DÔSLEDKOCH ANTROPOCÉNU, ALE ZAHRNULI SME AJ DIELA AUTOROV, KTORÍ PREBÚDZAJÚ U DIVÁKA POVEDOMIE A SCHOPNOSŤ ÚDIVU NAD ZÁZRAKMI PRÍRODY. TÉMA VODY VYPLYNULA Z JEJ ESENCIÁLNEJ I SYMBOLICKEJ, KĽÚČOVEJ ROLY PRE ŽIVOT ČLOVEKA A PRÍRODY – 60 % NÁŠHO TELA TVORÍ VODA, 70 % MOZGU JE VODA.

VOĽBA VÝNIMOČNÝCH DIEL ZAHRANIČNÝCH AUTOROV BETH MOON (USA), CÁSSIA VASCONCELLOSA (BR), GERALDA MANSBERGERA (A), MARKUSA EISLA (A) A MICHALA KONRADA (PL) ORGANICKY NADVÄZUJE NA VÝBER DIEL SLOVENSKÝCH AUTOROV – MICHALA HUBU, PETRA ÁČA A VLADIMÍRA KAMPFA. ČASŤ VÝSTAV SME UMIESTNILI DO EXTERIÉROV PRETO, ABY SA ICH POSOLSTVO DOSTALO K ČO NAJŠIRŠIEMU PUBLIKU, VRÁTANE TÝCH DIVÁKOV, KTORÍ GALÉRIE NENAVŠTEVUJÚ.

Z ROVNAKÉHO DÔVODU SME NA NÁMESTIE SLOBODY PRICHYSTALI VÝSTAVU O CERN-E, ŠPIČKOVEJ VEDECKEJ INŠTITÚCIE NA ÚZEMÍ TROCH KRAJÍN – NEMECKA, FRANCÚZSKA A ŠVAJČIARSKA, KTORÁ SKÚMA NAJJEMNEJŠIE ŠTRUKTÚRY HMOTY. TAK AKO TREBA OBHAJOVAŤ PRÍRODNÉ DEDIČSTVO, ROVNAKO TREBA BRÁNIŤ VEDU V ČASE, KEĎ SA ČASTO DARÍ NAJMÄ ŠARLATÁNOM. A VEDU TREBA POPULARIZOVAŤ V ČO NAJŠIRŠEJ VEREJNOSTI, ČOMU SKVELE SLÚŽI EXTERIÉR OKOLO OBNOVENEJ FONTÁNY.

DRUHÝ BLOK ZASTREŠUJE TITUL VOJDI DO PRÁZDNA – O DUŠEVNOM ZDRAVÍ. ZVOLENÁ TÉMA REAGUJE NA DNES ČORAZ CITEĽNEJŠÍ SPOLOČENSKÝ PROBLÉM. DIELA AUTOROV MATÚŠA ZAJACA (SK), MAXA KANDHOLU (UK) A ANDERSA PETERSENA (S) ROZPRÁVAJÚ NIELEN O ŤAŽIVÝCH DÔSLEDKOCH ZDRAVOTNÉHO POSTIHNUTIA, ALE AJ STARNUTIA A O REALITE ŽIVOTA V DOMOVE SOCIÁLNYCH SLUŽIEB. NAŠOU AMBÍCIOU JE VYVOLAŤ POCIT SPOLUPATRIČNOSTI S TÝMI, KTORÍ PRECHÁDZAJÚ PODOBNÝMI PROBLÉMAMI AKO HRDINOVIA AUTOROV. PROJEKT DOPĹŇAJÚ FILMOVÉ PROJEKCIE A DISKUSIA S ODBORNÍKMI O PROBLÉME DUŠEVNÉHO ZDRAVIA.

NAJVÄČŠÍ PRIESTOR SME VYČLENILI RETROSPEKTÍVE MARTINA PARRA, BRITSKÉHO FOTOGRAFA, ČLENA SKUPINY MAGNUM, KTORÝ VYŠE 50 ROKOV ZÁSADNE OVPLYVŇUJE PODOBU SVETOVEJ DOKUMENTÁRNEJ FOTOGRAFIE. OPROTI PRVEJ PREZENTÁCII V BRATISLAVE SPRED TAKMER DVOCH DESAŤROČÍ SÚČASNÁ VÝSTAVA PONÚKA KOMPLEXNÝ PREHĽAD JEHO DIELA OD ČIERNOBIELYCH SNÍMOK ZO 70. ROKOV AŽ PO KOMENTOVANIE MÓDY SELFIES Z ROKU 2015.

UŽ TRADIČNE AJ TENTO ROČNÍK DOPĹŇAJÚ SPRIEVODNÉ PODUJATIA – SÚŤAŽ FOTOGRAFICKÝCH KNÍH, WORKSHOPY, DISKUSIE, MASTERCLASSY, VÝSTAVY V BUDAPEŠTI, VO VIEDNI ČI V BERLÍNE.
VÁCLAV MACEK, RIADITEĽ FESTIVALU
eric-park-QbX8A8eHfzw-unsplash
massimo-virgilio-dYsF3Zwl7tk-unsplash