Logo_Mesiac_Fotografie_2023
2023

MESIAC FOTOGRAFIE

33. MESIAC FOTOGRAFIE 

30.10. – 30. NOVEMBER 2023

OTVÁRACÍ TÝŽDEŇ

30.10. – 5. NOVEMBER 2023

ČO JE MESIAC FOTOGRAFIE?

Festival Mesiac fotografie (založený v roku 1991) je najdlhším domácim a medzinárodne známym festivalom na Slovensku. V rámci programu sa vždy usilujeme prezentovať projekty, ktoré sú aj odpoveďou na aktuálne dianie vo svete, ale svedčia aj o autonómnych hodnotách fotografickej tvorby, pričom dbáme na podnecovanie dialógu rôznych kultúr a uhlov pohľadu na to, čo je kľúčové pre súčasné umenie i spoločnosť. Budúcnosť Európy aj sveta obklopuje neistota, preto nádeje na pokojný a harmonický zajtrajšok neboli nikdy silnejšie. Posledných pár rokov bolo určite znepokojujúcich a zmenilo náš život i spoločnosť. Fotografia ako súčasť kultúry a umenia nám umožňuje predstaviť a zdieľať hodnoty, rozmanité vízie a prierezy pohľadov na rozličné témy z rôznych perspektív.

ČO PRINESIE 33. ROČNÍK?

V pripravovanom 33. ročníku Mesiaca fotografie, sme sa rozhodli obrátiť pohľad na dianie u nás, ktoré vďaka 30. výročiu dvoch samostatných republík sa sústredilo v galerijnej prevádzke hlavne na vývoj po 1.januári 1993, na to, čo sa dialo v Česko-slovensku pred rozdelením. Budeme mať výstavu z fondov Štátnej tajnej bezpečnosti, o tom, ako fotograficky dokumentoval sledovanie okrem iných aj Milana Lasicu či Júlia Satinského, ale aj dokumentácie z bytových výstav v 70-tych rokoch 20.storočia , atď. K tomu sme vybrali reprízu výstavy Hra na štvrtého (Tono Stano, Rudo Prekop, Michal Pacina), ktorá mala premiéru v Galérii Foma v Prahe v roku 1986 a ktorú kurátorovala (vtedajším slovníkom – bola jej komisárkou) Anna Fárová. Pavel Vavroušek predstaví súbor o Novej Sedlici, najvýchodnejšej dedine vtedajšieho socialistického Československa z rokov 1971-1981. V bloku venovanom súčasnej slovenskej fotografii sme pripravili expozície Petra Župníka, Jany Šturdíkovej, Mira Nôtu a autori nastupujúcej generácie sa predstavia v rámci kolektívnej výstavy k 33.výročiu založenia Inštitútu tvorivej fotografie v Opave. Mimo Bratislavy v rámci sprievodného programu festivalu budú vystavovať Boris Németh, Lena Jakubčáková, Miloš Dohnány, Béla Petrik.
OD ZAČIATKOV V 90-TYCH ROKOCH SME VŽDY KLÁDLI DÔRAZ NA PREZENTÁCIU TVORBY AUTOROV STREDNEJ A VÝCHODNEJ EURÓPY. Z ÚČASTI NA RÔZNYCH FESTIVALOCH SME ZISTILI, ŽE KAŽDÝ SA USILUJE NAJMÄ O POZNANIE TOHO, ČO SA DEJE V JEHO OKOLÍ A PRETO JE PRIRODZENÉ, ŽE NA FESTIVALOCH V ŠPANIELSKU ALEBO ŠVÉDSKU NENACHÁDZAME TVORBU AUTOROV Z NÁŠHO REGIÓNU. NAPROTI TOMU NÁS TVORIA DOMINANTU PROGRAMU. ČI UŽ JE TO MAĎARSKÝ REPORTÉR ZOLTÁN BEREKMÉRI, POĽSKÁ AUTORKA IVONA GERMANEK, ČESKÝ DOKUMENTARISTA JIŘÍ TUREK, SURREALIZMOM OVPLYVNENÁ TVORBU RAKÚSKEHO FOTOGRAFA STEFANA OLÁHA. AUTORA A KURÁTOR WALTER BERGMOSER PRIPRAVIL SKUPINOVÚ VÝSTAVU SÚČASNEJ BERLÍNSKEJ FOTOGRAFICKEJ SCÉNY DO PRIESTOROV PISZTORIHO PALÁCA V BRATISLAVE, ATĎ.
V bloku, ktorý prekračuje regionálne geografické hranice bude patriť dôležité miesto dvom výstavám vo verejnom priestore - súčasnej novinárskej svetovej fotografii a špecifickému projektu, ktorý popularizuje výnimočný európsky vedecký projekt CERN. A surrealistická fotografia Gabriel Garcina z Marseille ponúkne slovenskému divákovi šancu sledovať dialóg aktuálnej scény s modernou 30-tych rokov. Mimo našu bezprostrednú skúsenosť sa pohybuje fotografické dianie na Ďalekom východe, preto sme pripravili niekoľko výstav, ktoré ponúknu unikátny pohľad do kultúry Afganistanu či Iránu.
NAJVÄČŠÍ PRIESTOR 33. ROČNÍK MESIACA FOTOGRAFIE VENUJE TVORBE KANADSKÉHO SPEVÁKA BRYANA ADAMSA, OSOBNOSTI, KTOREJ FOTOGRAFICKÁ TVORBA OD 90-TYCH ROKOV JE ORGANICKOU SÚČASŤOU ČASOPISOV AKO HARPER´S BAZAAR, VOGUE, INTERVIEW, ZOO. V ROKU 2006 ZA SÉRIU FOTOGRAFIÍ O MICKEY ROURKOVI ZÍSKAL RAD OCENENÍ. VYSTAVUJE OKREM INÉHO V NATIONAL PORTRAIT GALLERY V LONDÝNE, FOTOGRAFISKA MUSEET V ŠTOKHOLME, SAATCHI GALLERY NEW YORK, HAUS DER KUNST V MNÍCHOVE ATĎ., JEHO SÉRIA EXPSOSED, KTORÚ PREDSTAVÍ V BRATISLAVE, ZAHŔŇA POTRTÉTY OSOBNOSTÍ AKO KATE MOSS, AMY WINEHOUSE, BRITSKÚ KRÁĽOVNUI ALŽBETU, MICK JAGGER, PINK, PAMELA ANDERSON, ATĎ.
eric-park-QbX8A8eHfzw-unsplash
massimo-virgilio-dYsF3Zwl7tk-unsplash